| active voice | |||||||
| present indicative | present subjunctive | ||||||
| 1sg | ek þýt | 1pl | vér þjótum | 1sg | ek þjóta | 1pl | vér þjótim |
| 2sg | þú þýtr | 2pl | þér þjótið | 2sg | þú þjótir | 2pl | þér þjótið |
| 3sg | hon þýtr | 3pl | þau þjóta | 3sg | hon þjóti | 3pl | þau þjóti |
| preterite indicative | preterite subjunctive | ||||||
| 1sg | ek þaut | 1pl | vér þutum | 1sg | ek þyta | 1pl | vér þytim |
| 2sg | þú þauzt | 2pl | þér þutuð | 2sg | þú þytir | 2pl | þér þytið |
| 3sg | hon þaut | 3pl | þau þutu | 3sg | hon þyti | 3pl | þau þyti |
| preterite infinitive | þutu | ||||||
| past participle | f. | þotin | m. | þotinn | n. | þotit | |
| imperative | 2sg | þjót | 1pl | þjótum | 2pl | þjótið | |
PG *þeutaną, OE þēotan II, ME thēoten “howl.”
Corpus search: present active / preterite active
© P. S. Langeslag 2011, 2022