| active voice | |||||||
| present indicative | present subjunctive | ||||||
| 1sg | ek geiga | 1pl | vér geigum | 1sg | ek geiga | 1pl | vér geigim |
| 2sg | þú geigar | 2pl | þér geigið | 2sg | þú geigir | 2pl | þér geigið |
| 3sg | hon geigar | 3pl | þau geiga | 3sg | hon geigi | 3pl | þau geigi |
| preterite indicative | preterite subjunctive | ||||||
| 1sg | ek geigaða | 1pl | vér geiguðum | 1sg | ek geigaða | 1pl | vér geigaðim |
| 2sg | þú geigaðir | 2pl | þér geiguðuð | 2sg | þú geigaðir | 2pl | þér geigaðið |
| 3sg | hon geigaði | 3pl | þau geiguðu | 3sg | hon geigaði | 3pl | þau geigaði |
| preterite infinitive | geiguðu | ||||||
| past participle | f. | geiguð | m. | geigaðr | n. | geigat | |
| imperative | 2sg | geiga | 1pl | geigum | 2pl | geigið | |
PG *gaigijaną, OE forgǣgan 1 “transgress.”
Corpus search: present active / preterite active
© P. S. Langeslag 2011, 2022