Class 3 Weak Verbs

brosa 3 “smile”

common

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek brosi 1pl vér brosum 1sg ek brosa 1pl vér brosim
2sg þú brosir 2pl þér brosið 2sg þú brosir 2pl þér brosið
3sg hon brosir 3pl þau brosa 3sg hon brosi 3pl þau brosi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek brosta 1pl vér brostum 1sg ek brysta 1pl vér brystim
2sg þú brostir 2pl þér brostuð 2sg þú brystir 2pl þér brystið
3sg hon brosti 3pl þau brostu 3sg hon brysti 3pl þau brysti
preterite infinitive brostu
past participle f. brosuð m. brosaðr n. brosat
imperative 2sg bros 1pl brosum 2pl brosið

assimilation

Corpus search: present active / preterite active

duga 3 “avail”

“help; suffice, endure; do, be acceptable; succeed, go well/badly; try one’s best”

frequent

impersonal transitive (dat)/intransitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek dugi 1pl vér dugum 1sg ek duga 1pl vér dugim
2sg þú dugir 2pl þér dugið 2sg þú dugir 2pl þér dugið
3sg hon dugir 3pl þau duga 3sg hon dugi 3pl þau dugi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek dugða 1pl vér dugðum 1sg ek dygða 1pl vér dygðim
2sg þú dugðir 2pl þér dugðuð 2sg þú dygðir 2pl þér dygðið
3sg hon dugði 3pl þau dugðu 3sg hon dygði 3pl þau dygði
preterite infinitive dugðu
past participle f. duguð m. dugaðr n. dugat
imperative 2sg dugi 1pl dugum 2pl dugið

PG *duganą, OE *dugan pret-pres (II), ME douen, Dutch deugen, German taugen “be any good.”

Corpus search: present active / preterite active

3 “heed, care”

frequent

transitive (gen)/auxiliary

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek gái 1pl vér gám 1sg ek 1pl vér gáim
2sg þú gáir 2pl þér gáið 2sg þú gáir 2pl þér gáið
3sg hon gáir 3pl þau 3sg hon gái 3pl þau gái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gáða 1pl vér gáðum 1sg ek gæða 1pl vér gæðim
2sg þú gáðir 2pl þér gáðuð 2sg þú gæðir 2pl þér gæðið
3sg hon gáði 3pl þau gáðu 3sg hon gæði 3pl þau gæði
preterite infinitive gáðu
past participle f. gáð m. gáðr n. gát
imperative 2sg 1pl gám 2pl gáð
middle voice: gásk
present indicative present subjunctive
1sg ek gámk 1pl vér gámk 1sg ek gámk 1pl vér gáimk
2sg þú gáisk 2pl þér gáizk 2sg þú gáisk 2pl þér gáizk
3sg hon gáisk 3pl þau gásk 3sg hon gáisk 3pl þau gáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek gáðumk 1pl vér gáðumk 1sg ek gæðumk 1pl vér gæðimk
2sg þú gáðisk 2pl þér gáðuzk 2sg þú gæðisk 2pl þér gæðizk
3sg hon gáðisk 3pl þau gáðusk 3sg hon gæðisk 3pl þau gæðisk
past participle n. gázk
imperative 2sg gásk 1pl gámk 2pl gázk

PG *ganhāną, whose derivative *ganhatjaną gave rise to gæta 1 “watch, tend.” Supine also gáð.

contraction  ·  vowel lengthening

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

hafa 3 “have, possess, hold”

“observe, celebrate; contain; take, fetch; use”

core vocabulary

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek hefi 1pl vér hǫfum 1sg ek hafa 1pl vér hafim
2sg þú hefir 2pl þér hafið 2sg þú hafir 2pl þér hafið
3sg hon hefir 3pl þau hafa 3sg hon hafi 3pl þau hafi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hafða 1pl vér hǫfðum 1sg ek hefða 1pl vér hefðim
2sg þú hafðir 2pl þér hǫfðuð 2sg þú hefðir 2pl þér hefðið
3sg hon hafði 3pl þau hǫfðu 3sg hon hefði 3pl þau hefði
preterite infinitive hǫfðu
past participle f. hǫfð m. hafðr n. haft
imperative 2sg haf 1pl hǫfum 2pl hafið
middle voice: hafask “sojourn, spend time; do (well) for oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek hǫfumk 1pl vér hǫfumk 1sg ek hǫfumk 1pl vér hafimk
2sg þú hafisk 2pl þér hafizk 2sg þú hafisk 2pl þér hafizk
3sg hon hafisk 3pl þau hafask 3sg hon hafisk 3pl þau hafisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek hǫfðumk 1pl vér hǫfðumk 1sg ek hefðumk 1pl vér hefðimk
2sg þú hafðisk 2pl þér hǫfðuzk 2sg þú hefðisk 2pl þér hefðizk
3sg hon hafðisk 3pl þau hǫfðusk 3sg hon hefðisk 3pl þau hefðisk
past participle n. hafzk
imperative 2sg hafsk 1pl hǫfumk 2pl hafizk

PG *habjaną, OE habban 3, ME hven, MnE have, Dutch hebben, German haben, Latin habēre. 1sg variant hef.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

horfa 3 “turn (towards, in action, gaze, or thought)”

“work towards; belong”

frequent

intransitive/impersonal intransitive/transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek horfi 1pl vér horfum 1sg ek horfa 1pl vér horfim
2sg þú horfir 2pl þér horfið 2sg þú horfir 2pl þér horfið
3sg hon horfir 3pl þau horfa 3sg hon horfi 3pl þau horfi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek horfða 1pl vér horfðum 1sg ek hyrfða 1pl vér hyrfðim
2sg þú horfðir 2pl þér horfðuð 2sg þú hyrfðir 2pl þér hyrfðið
3sg hon horfði 3pl þau horfðu 3sg hon hyrfði 3pl þau hyrfði
preterite infinitive horfðu
past participle f. horfð m. horfðr n. horft
imperative 2sg horf 1pl horfum 2pl horfið
middle voice: horfask “turn out; seem; turn to face each other”
present indicative present subjunctive
1sg ek horfumk 1pl vér horfumk 1sg ek horfumk 1pl vér horfimk
2sg þú horfisk 2pl þér horfizk 2sg þú horfisk 2pl þér horfizk
3sg hon horfisk 3pl þau horfask 3sg hon horfisk 3pl þau horfisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek horfðumk 1pl vér horfðumk 1sg ek hyrfðumk 1pl vér hyrfðimk
2sg þú horfðisk 2pl þér horfðuzk 2sg þú hyrfðisk 2pl þér hyrfðizk
3sg hon horfðisk 3pl þau horfðusk 3sg hon hyrfðisk 3pl þau hyrfðisk
past participle n. horfzk
imperative 2sg horfsk 1pl horfumk 2pl horfizk

Derived from hverfa III, which see for cognates. Cf. horfa 2 “stumble; retreat.”

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

3 “assent”

common

intransitive/transitive (dat of addressee)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek jái 1pl vér jám 1sg ek 1pl vér jáim
2sg þú jáir 2pl þér jáið 2sg þú jáir 2pl þér jáið
3sg hon jáir 3pl þau 3sg hon jái 3pl þau jái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jáða 1pl vér jáðum 1sg ek jæða 1pl vér jæðim
2sg þú jáðir 2pl þér jáðuð 2sg þú jæðir 2pl þér jæðið
3sg hon jáði 3pl þau jáðu 3sg hon jæði 3pl þau jæði
preterite infinitive jáðu
past participle f. jáð m. jáðr n. ját
imperative 2sg 1pl jám 2pl jáð
middle voice: jásk
present indicative present subjunctive
1sg ek jámk 1pl vér jámk 1sg ek jámk 1pl vér jáimk
2sg þú jáisk 2pl þér jáizk 2sg þú jáisk 2pl þér jáizk
3sg hon jáisk 3pl þau jásk 3sg hon jáisk 3pl þau jáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek jáðumk 1pl vér jáðumk 1sg ek jæðumk 1pl vér jæðimk
2sg þú jáðisk 2pl þér jáðuzk 2sg þú jæðisk 2pl þér jæðizk
3sg hon jáðisk 3pl þau jáðusk 3sg hon jæðisk 3pl þau jæðisk
past participle n. jázk
imperative 2sg jásk 1pl jámk 2pl jázk

PG *jehaną. Originates as class V strong. Shares a root with játa 2 and the interjection , in turn cognate with OE gēa, ME , MnE yea, yes, Dutch, German ja; further Latin iam “now, already” and iocus, MnE joke. Participial variant jáinn; supine also jáð.

vowel lengthening  ·  contraction

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

kaupa 3 “buy”

“bargain; come to a formal agreement”

frequent

transitive (acc/dat: differs by sense)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek kaupi 1pl vér kaupum 1sg ek kaupa 1pl vér kaupim
2sg þú kaupir 2pl þér kaupið 2sg þú kaupir 2pl þér kaupið
3sg hon kaupir 3pl þau kaupa 3sg hon kaupi 3pl þau kaupi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keypta 1pl vér keyptum 1sg ek keypta 1pl vér keyptim
2sg þú keyptir 2pl þér keyptuð 2sg þú keyptir 2pl þér keyptið
3sg hon keypti 3pl þau keyptu 3sg hon keypti 3pl þau keypti
preterite infinitive keyptu
past participle f. keypt m. keyptr n. keypt
imperative 2sg kaup 1pl kaupum 2pl kaupið
middle voice: kaupask “hire oneself out; be gained; bargain”
present indicative present subjunctive
1sg ek kaupumk 1pl vér kaupumk 1sg ek kaupumk 1pl vér kaupimk
2sg þú kaupisk 2pl þér kaupizk 2sg þú kaupisk 2pl þér kaupizk
3sg hon kaupisk 3pl þau kaupask 3sg hon kaupisk 3pl þau kaupisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek keyptumk 1pl vér keyptumk 1sg ek keyptumk 1pl vér keyptimk
2sg þú keyptisk 2pl þér keyptuzk 2sg þú keyptisk 2pl þér keyptizk
3sg hon keyptisk 3pl þau keyptusk 3sg hon keyptisk 3pl þau keyptisk
past participle n. keypzk
imperative 2sg kaupsk 1pl kaupumk 2pl kaupizk

PG *kaupijaną, OE ceapian 2, Dutch kopen, German kaufen.

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

lifa 3 “live, survive”

“remain; burn (of fire)”

frequent

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek lifi 1pl vér lifum 1sg ek lifa 1pl vér lifim
2sg þú lifir 2pl þér lifið 2sg þú lifir 2pl þér lifið
3sg hon lifir 3pl þau lifa 3sg hon lifi 3pl þau lifi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lifða 1pl vér lifðum 1sg ek lifða 1pl vér lifðim
2sg þú lifðir 2pl þér lifðuð 2sg þú lifðir 2pl þér lifðið
3sg hon lifði 3pl þau lifðu 3sg hon lifði 3pl þau lifði
preterite infinitive lifðu
past participle f. lif(u)ð m. lif(a)ðr n. lif(a)t
imperative 2sg lif 1pl lifum 2pl lifið

PG *libēną, OE libban 3, ME liven, MnE live, Dutch leven, German leben. Shares a root with the Latin adjective caelebs “unmarried.” Earlier 2sg imperative form lifi; Strong participial variant lifinn, used in the sense “alive,” reflecting class I strong PG *bilībaną and cognate with OE belīban I “be left over,” ME bilēven, Dutch blijven, German bleiben “remain.”

Corpus search: present active / preterite active

ljá 3 “lend”

“grant, give, allow”

frequent

transitive/impersonal transitive (dat of beneficiary, gen/acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek 1pl vér ljám 1sg ek ljá 1pl vér ljáim
2sg þú lér 2pl þér ljáið 2sg þú ljáir 2pl þér ljáið
3sg hon lér 3pl þau ljá 3sg hon ljái 3pl þau ljái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek léða 1pl vér léðum 1sg ek léða 1pl vér léðim
2sg þú léðir 2pl þér léðuð 2sg þú léðir 2pl þér léðið
3sg hon léði 3pl þau léðu 3sg hon léði 3pl þau léði
preterite infinitive léðu
past participle f. léð m. léðr n. lét
imperative 2sg 1pl ljám 2pl ljáið
middle voice: ljásk “lend oneself (to)”
present indicative present subjunctive
1sg ek lémk 1pl vér ljámk 1sg ek ljámk 1pl vér ljáimk
2sg þú lésk 2pl þér ljáizk 2sg þú ljáisk 2pl þér ljáizk
3sg hon lésk 3pl þau ljásk 3sg hon ljáisk 3pl þau ljáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek léðumk 1pl vér léðumk 1sg ek léðumk 1pl vér léðimk
2sg þú léðisk 2pl þér léðuzk 2sg þú léðisk 2pl þér léðizk
3sg hon léðisk 3pl þau léðusk 3sg hon léðisk 3pl þau léðisk
past participle n. lézk
imperative 2sg lésk 1pl ljámk 2pl ljáizk

PG *līhwaną, OE lēon I, German leihen. MnE lend and Dutch lenen derive instead from the related noun PG *laihną, ON lán, in the case of MnE via the intermediate stages OE lǣnan 1, ME lēnen. Strong participial variant lénn (attested once, as plural lénir), reflecting the verb’s history as class I strong.

contraction

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

loða 3 “cling to, stick”

less common

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek loði 1pl vér loðum 1sg ek loða 1pl vér loðim
2sg þú loðir 2pl þér loðið 2sg þú loðir 2pl þér loðið
3sg hon loðir 3pl þau loða 3sg hon loði 3pl þau loði
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek lodda 1pl vér loddum 1sg ek lydda 1pl vér lyddim
2sg þú loddir 2pl þér lodduð 2sg þú lyddir 2pl þér lyddið
3sg hon loddi 3pl þau loddu 3sg hon lyddi 3pl þau lyddi
preterite infinitive loddu
past participle f. loðuð m. loðaðr n. loðat
imperative 2sg loð 1pl loðum 2pl loðið
middle voice: loðask
present indicative present subjunctive
1sg ek loðumk 1pl vér loðumk 1sg ek loðumk 1pl vér loðimk
2sg þú loðisk 2pl þér loðizk 2sg þú loðisk 2pl þér loðizk
3sg hon loðisk 3pl þau loðask 3sg hon loðisk 3pl þau loðisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek loddumk 1pl vér loddumk 1sg ek lyddumk 1pl vér lyddimk
2sg þú loddisk 2pl þér lodduzk 2sg þú lyddisk 2pl þér lyddizk
3sg hon loddisk 3pl þau loddusk 3sg hon lyddisk 3pl þau lyddisk
past participle n. loðazk
imperative 2sg lozk 1pl loðumk 2pl loðizk

PG *ludēną. Shares a root with the ON adjective loðinn “shaggy,” the source of ME lōthen, suggestive of a lost strong verb; further the noun ON loði, OE loþa “fur cloak.”

syncope  ·  assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

3 “get, obtain”

“be able, manage (to); reach, catch”

frequent

transitive/impersonal transitive (dat/clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek nái 1pl vér nám 1sg ek 1pl vér náim
2sg þú náir 2pl þér náið 2sg þú náir 2pl þér náið
3sg hon náir 3pl þau 3sg hon nái 3pl þau nái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek náða 1pl vér náðum 1sg ek næða 1pl vér næðim
2sg þú náðir 2pl þér náðuð 2sg þú næðir 2pl þér næðið
3sg hon náði 3pl þau náðu 3sg hon næði 3pl þau næði
preterite infinitive náðu
past participle f. náð m. náðr n. nát
imperative 2sg 1pl nám 2pl náið
middle voice: násk
present indicative present subjunctive
1sg ek námk 1pl vér námk 1sg ek námk 1pl vér náimk
2sg þú náisk 2pl þér náizk 2sg þú náisk 2pl þér náizk
3sg hon náisk 3pl þau násk 3sg hon náisk 3pl þau náisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek náðumk 1pl vér náðumk 1sg ek næðumk 1pl vér næðimk
2sg þú náðisk 2pl þér náðuzk 2sg þú næðisk 2pl þér næðizk
3sg hon náðisk 3pl þau náðusk 3sg hon næðisk 3pl þau næðisk
past participle n. názk
imperative 2sg násk 1pl námk 2pl náizk

PG *nēhwēną, German nahen. Associated with the adjectival stem ON ná-, OE nēah, ME neigh, MnE nigh, Dutch na, German nah.

contraction

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

sama 3 “suit”

“be suitable, appropriate”

common

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek sami 1pl vér sǫmum 1sg ek sama 1pl vér samim
2sg þú samir 2pl þér samið 2sg þú samir 2pl þér samið
3sg hon samir 3pl þau sama 3sg hon sami 3pl þau sami
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek samða 1pl vér sǫmðum 1sg ek semða 1pl vér semðim
2sg þú samðir 2pl þér sǫmðuð 2sg þú semðir 2pl þér semðið
3sg hon samði 3pl þau sǫmðu 3sg hon semði 3pl þau semði
preterite infinitive sǫmðu
past participle f. sǫmuð m. samaðr n. samat
imperative 2sg sam 1pl sǫmum 2pl samið
middle voice: samask
present indicative present subjunctive
1sg ek sǫmumk 1pl vér sǫmumk 1sg ek sǫmumk 1pl vér samimk
2sg þú samisk 2pl þér samizk 2sg þú samisk 2pl þér samizk
3sg hon samisk 3pl þau samask 3sg hon samisk 3pl þau samisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫmðumk 1pl vér sǫmðumk 1sg ek semðumk 1pl vér semðimk
2sg þú samðisk 2pl þér sǫmðuzk 2sg þú semðisk 2pl þér semðizk
3sg hon samðisk 3pl þau sǫmðusk 3sg hon semðisk 3pl þau semðisk
past participle n. samazk
imperative 2sg samsk 1pl sǫmumk 2pl samizk

Shares a root with the adverb PG *samana, ON saman, OE (to)samne, ME smen, Dutch samen tezamen, German (zu)sammen “together” and the adjective PG *samaz, ON samr, which gave rise to OE same, ME sāme, MnE same; further Latin similis “similar.” Related also to the verb ON safna 2 “gather,” OE samnian 2, Dutch (ver)zamelen, German sammeln, and ON semja “put together.” Variants sóma, sœma, preterite samdi, participle samdr. The whole preterite system (in variant forms) coincides with that of semja 1 “put together.”

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

segja 3 “say, tell”

“declare, pronounce; recite; label; signify, translate as”

core vocabulary

transitive (dat of audience, acc [w. inf] of thing; or with clausal object)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek segi 1pl vér segjum 1sg ek segja 1pl vér segim
2sg þú segir 2pl þér segið 2sg þú segir 2pl þér segið
3sg hon segir 3pl þau segja 3sg hon segi 3pl þau segi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sagða 1pl vér sǫgðum 1sg ek segða 1pl vér segðim
2sg þú sagðir 2pl þér sǫgðuð 2sg þú segðir 2pl þér segðið
3sg hon sagði 3pl þau sǫgðu 3sg hon segði 3pl þau segði
preterite infinitive sǫgðu
past participle f. sǫgð m. sagðr n. sagt
imperative 2sg seg 1pl segjum 2pl segið
middle voice: segjask
present indicative present subjunctive
1sg ek segjumk 1pl vér segjumk 1sg ek segjumk 1pl vér segimk
2sg þú segisk 2pl þér segizk 2sg þú segisk 2pl þér segizk
3sg hon segisk 3pl þau segjask 3sg hon segisk 3pl þau segisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sǫgðumk 1pl vér sǫgðumk 1sg ek segðumk 1pl vér segðimk
2sg þú sagðisk 2pl þér sǫgðuzk 2sg þú segðisk 2pl þér segðizk
3sg hon sagðisk 3pl þau sǫgðusk 3sg hon segðisk 3pl þau segðisk
past participle n. sagzk
imperative 2sg segsk 1pl segjumk 2pl segzk

PG *sagjaną, OE secgan 3, ME seien, MnE say, Dutch zeggen, German sagen, further Latin īnsecere, inquam. 1sg variant seg.

palatal mutation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

skolla 3 “float, dangle”

“keep one’s distance”

rare

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skolli 1pl vér skollum 1sg ek skolla 1pl vér skollim
2sg þú skollir 2pl þér skollið 2sg þú skollir 2pl þér skollið
3sg hon skollir 3pl þau skolla 3sg hon skolli 3pl þau skolli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skollda 1pl vér skolldum 1sg ek skyllda 1pl vér skylldim
2sg þú skolldir 2pl þér skollduð 2sg þú skylldir 2pl þér skylldið
3sg hon skolldi 3pl þau skolldu 3sg hon skylldi 3pl þau skylldi
preterite infinitive skolldu
past participle f. skolluð m. skollaðr n. skollat
imperative 2sg skoll 1pl skollum 2pl skollið

Preterite variant skoldi.

assimilation  ·  gemination

Corpus search: present active / preterite active

skorta 3 “lack”

“be short of”

frequent

impersonal transitive (acc [sometimes dat] of person, acc of thing lacking)/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek skorti 1pl vér skortum 1sg ek skorta 1pl vér skortim
2sg þú skortir 2pl þér skortið 2sg þú skortir 2pl þér skortið
3sg hon skortir 3pl þau skorta 3sg hon skorti 3pl þau skorti
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skorta 1pl vér skortum 1sg ek skyrta 1pl vér skyrtim
2sg þú skortir 2pl þér skortuð 2sg þú skyrtir 2pl þér skyrtið
3sg hon skorti 3pl þau skyrtu 3sg hon skyrti 3pl þau skyrti
preterite infinitive skyrtu
past participle f. skort m. skortr n. skortt
imperative 2sg skort 1pl skortum 2pl skortið
middle voice: skortask
present indicative present subjunctive
1sg ek skortumk 1pl vér skortumk 1sg ek skortumk 1pl vér skortimk
2sg þú skortisk 2pl þér skortizk 2sg þú skortisk 2pl þér skortizk
3sg hon skortisk 3pl þau skortask 3sg hon skortisk 3pl þau skortisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek skortumk 1pl vér skortumk 1sg ek skyrtumk 1pl vér skyrtimk
2sg þú skortisk 2pl þér skortuzk 2sg þú skyrtisk 2pl þér skyrtizk
3sg hon skortisk 3pl þau skortusk 3sg hon skyrtisk 3pl þau skyrtisk
past participle n. skortzk
imperative 2sg skortsk 1pl skortumk 2pl skortizk

PG *skurtāną, OE scortian 2, Dutch schorten. Shares a root with the adjective PG *skurtaz, OE scort, ME, MnE short, Dutch kort, German kurz; ON skortr is only attested in nominalized form.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

spara 3 “save up”

“spare”

frequent

transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek spari 1pl vér spǫrum 1sg ek spara 1pl vér sparim
2sg þú sparir 2pl þér sparið 2sg þú sparir 2pl þér sparið
3sg hon sparir 3pl þau spara 3sg hon spari 3pl þau spari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek sparða 1pl vér spǫrðum 1sg ek sperða 1pl vér sperðim
2sg þú sparðir 2pl þér spǫrðuð 2sg þú sperðir 2pl þér sperðið
3sg hon sparði 3pl þau spǫrðu 3sg hon sperði 3pl þau sperði
preterite infinitive spǫrðu
past participle f. spǫr(u)ð m. spar(a)ðr n. spar(a)t
imperative 2sg spar 1pl spǫrum 2pl sparið
middle voice: sparask “hold oneself back; keep for oneself”
present indicative present subjunctive
1sg ek spǫrumk 1pl vér spǫrumk 1sg ek spǫrumk 1pl vér sparimk
2sg þú sparisk 2pl þér sparizk 2sg þú sparisk 2pl þér sparizk
3sg hon sparisk 3pl þau sparask 3sg hon sparisk 3pl þau sparisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek spǫrðumk 1pl vér spǫrðumk 1sg ek sperðumk 1pl vér sperðimk
2sg þú sparðisk 2pl þér spǫrðuzk 2sg þú sperðisk 2pl þér sperðizk
3sg hon sparðisk 3pl þau spǫrðusk 3sg hon sperðisk 3pl þau sperðisk
past participle n. spar(a)zk
imperative 2sg sparsk 1pl spǫrumk 2pl sparizk

PG *sparēną, OE sparian 2, ME spāren, MnE spare, Dutch, German sparen. Also found as class 2 (sparaði, sparaðr).

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

tjá 3 “show”

“report”

frequent

transitive (dat of person, acc of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek tjái 1pl vér tjám 1sg ek tjá 1pl vér tjáim
2sg þú tjáir 2pl þér tjáið 2sg þú tjáir 2pl þér tjáið
3sg hon tjáir 3pl þau tjá 3sg hon tjái 3pl þau tjái
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tjáða 1pl vér tjáðum 1sg ek tjæða 1pl vér tjæðim
2sg þú tjáðir 2pl þér tjáðuð 2sg þú tjæðir 2pl þér tjæðið
3sg hon tjáði 3pl þau tjáðu 3sg hon tjæði 3pl þau tjæði
preterite infinitive tjáðu
past participle f. tjáð m. tjáðr n. tját
imperative 2sg tjá 1pl tjám 2pl tjáð
middle voice: tjásk
present indicative present subjunctive
1sg ek tjámk 1pl vér tjámk 1sg ek tjámk 1pl vér tjáimk
2sg þú tjáisk 2pl þér tjáizk 2sg þú tjáisk 2pl þér tjáizk
3sg hon tjáisk 3pl þau tjásk 3sg hon tjáisk 3pl þau tjáisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek tjáðumk 1pl vér tjáðumk 1sg ek tjæðumk 1pl vér tjæðimk
2sg þú tjáðisk 2pl þér tjáðuzk 2sg þú tjæðisk 2pl þér tjæðizk
3sg hon tjáðisk 3pl þau tjáðusk 3sg hon tjæðisk 3pl þau tjæðisk
past participle n. tjázk
imperative 2sg tjásk 1pl tjámk 2pl tjázk

PG *tīhaną, OE tēon I, ME tēn, Dutch aantijgen “accuse,” German zeihen “accuse,” zeigen “show,” further Latin dīcere “say.” Originally class I strong. Earlier forms tega, téa; participial variants tíginn, supine tjáð (alongside tját). Also occurs as class 2 weak with the additional sense “avail” and the additional lexical forms tjóa, týja, tøja.

contraction

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

trúa 3 “believe”

“trust”

frequent

transitive (dat)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek trúi 1pl vér trúum 1sg ek trúa 1pl vér trúim
2sg þú trúir 2pl þér trúið 2sg þú trúir 2pl þér trúið
3sg hon trúir 3pl þau trúa 3sg hon trúi 3pl þau trúi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek trúða 1pl vér trúðum 1sg ek trýða 1pl vér trýðim
2sg þú trúðir 2pl þér trúðuð 2sg þú trýðir 2pl þér trýðið
3sg hon trúði 3pl þau trúðu 3sg hon trýði 3pl þau trýði
preterite infinitive trúðu
past participle f. trúuð m. trúaðr n. trúat
imperative 2sg trúi 1pl trúum 2pl trúið
middle voice: trúask
present indicative present subjunctive
1sg ek trúumk 1pl vér trúumk 1sg ek trúumk 1pl vér trúimk
2sg þú trúisk 2pl þér trúizk 2sg þú trúisk 2pl þér trúizk
3sg hon trúisk 3pl þau trúask 3sg hon trúisk 3pl þau trúisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek trúðumk 1pl vér trúðumk 1sg ek trýðumk 1pl vér trýðimk
2sg þú trúðisk 2pl þér trúðuzk 2sg þú trýðisk 2pl þér trýðizk
3sg hon trúðisk 3pl þau trúðusk 3sg hon trýðisk 3pl þau trýðisk
past participle n. trúazk
imperative 2sg trúisk 1pl trúumk 2pl trúizk

PG *trūwēną, OE trūwian 2, trēowian 2, ME trouen, Dutch vertrouwen, German trauen. 1pl variant trúm.

contraction

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

ugga 3 “fear”

“suspect, apprehend; frighten”

frequent

transitive/impersonal transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek uggi 1pl vér uggum 1sg ek ugga 1pl vér uggim
2sg þú uggir 2pl þér uggið 2sg þú uggir 2pl þér uggið
3sg hon uggir 3pl þau ugga 3sg hon uggi 3pl þau uggi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek uggða 1pl vér uggðum 1sg ek yggða 1pl vér yggðim
2sg þú uggðir 2pl þér uggðuð 2sg þú yggðir 2pl þér yggðið
3sg hon uggði 3pl þau uggðu 3sg hon yggði 3pl þau yggði
preterite infinitive uggðu
past participle f. ugguð m. uggaðr n. uggat
imperative 2sg uggi 1pl uggum 2pl uggið
middle voice: uggask (not attested)
present indicative present subjunctive
1sg ek uggumk 1pl vér uggumk 1sg ek uggumk 1pl vér uggimk
2sg þú uggisk 2pl þér uggizk 2sg þú uggisk 2pl þér uggizk
3sg hon uggisk 3pl þau uggask 3sg hon uggisk 3pl þau uggisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek uggðumk 1pl vér uggðumk 1sg ek yggðumk 1pl vér yggðimk
2sg þú uggðisk 2pl þér uggðuzk 2sg þú yggðisk 2pl þér yggðizk
3sg hon uggðisk 3pl þau uggðusk 3sg hon yggðisk 3pl þau yggðisk
past participle n. uggazk
imperative 2sg uggisk 1pl uggumk 2pl uggizk

Shares a root with the nouns PG *ōgnō, ON ógn “fear,” which gave rise to the ON verb ógna 2 “threaten”; PG *ōhtan, ON ótti “fear,” which gave rise to the ON verb ótta 2 “frighten”; PG *agiz, ON agi, OE ege, ME eie, MnE awe; PG *ōgōną, OE ōga “terror”; PG *anhtō, OE ōht “fear,” German Acht “outlawry”; and the verbs PG *ōgijaną, ON œgja 1 “frighten,” OE onēgan 1 “fear”; and ON óask 1/3 “be afraid.” Source of the ON nouns uggr, uggð, and yggr “fear,” which complex gave rise to a further verb yggja 1 “fear”; of ME uggen; and thus (indirectly?) of the adjective ON uggligr, ME uglī, MnE ugly. Preterite variant ugði, participkle ugðr.

gemination

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

una 3 “enjoy”

“remain, dwell”

frequent

transitive (dat)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek uni 1pl vér unum 1sg ek una 1pl vér unim
2sg þú unir 2pl þér unið 2sg þú unir 2pl þér unið
3sg hon unir 3pl þau una 3sg hon uni 3pl þau uni
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek unða 1pl vér unðum 1sg ek ynða 1pl vér ynðim
2sg þú unðir 2pl þér unðuð 2sg þú ynðir 2pl þér ynðið
3sg hon unði 3pl þau unðu 3sg hon ynði 3pl þau ynði
preterite infinitive unðu
past participle f. unuð m. unaðr n. unat
imperative 2sg uni 1pl unum 2pl unið
middle voice: unask
present indicative present subjunctive
1sg ek unumk 1pl vér unumk 1sg ek unumk 1pl vér unimk
2sg þú unisk 2pl þér unizk 2sg þú unisk 2pl þér unizk
3sg hon unisk 3pl þau unask 3sg hon unisk 3pl þau unisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek unðumk 1pl vér unðumk 1sg ek ynðumk 1pl vér ynðimk
2sg þú unðisk 2pl þér unðuzk 2sg þú ynðisk 2pl þér ynðizk
3sg hon unðisk 3pl þau unðusk 3sg hon ynðisk 3pl þau ynðisk
past participle n. unazk
imperative 2sg unisk 1pl unumk 2pl unizk

PG *wunēną, OE wunian 2, ME wonen, Dutch wonen, German wohnen. Preterite variant undi.

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vaka 3 “be/stay awake”

“wake up”

frequent

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vaki 1pl vér vǫkum 1sg ek vaka 1pl vér vakim
2sg þú vakir 2pl þér vakið 2sg þú vakir 2pl þér vakið
3sg hon vakir 3pl þau vaka 3sg hon vaki 3pl þau vaki
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vakða 1pl vér vǫkðum 1sg ek vekða 1pl vér vekðim
2sg þú vakðir 2pl þér vǫkðuð 2sg þú vekðir 2pl þér vekðið
3sg hon vakði 3pl þau vǫkðu 3sg hon vekði 3pl þau vekði
preterite infinitive vǫkðu
past participle f. vǫkuð m. vakaðr n. vakat
imperative 2sg vaki 1pl vǫkum 2pl vakið
middle voice: vakask (rare)
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫkumk 1pl vér vǫkumk 1sg ek vǫkumk 1pl vér vakimk
2sg þú vakisk 2pl þér vakizk 2sg þú vakisk 2pl þér vakizk
3sg hon vakisk 3pl þau vakask 3sg hon vakisk 3pl þau vakisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vǫkðumk 1pl vér vǫkðumk 1sg ek vekðumk 1pl vér vekðimk
2sg þú vakðisk 2pl þér vǫkðuzk 2sg þú vekðisk 2pl þér vekðizk
3sg hon vakðisk 3pl þau vǫkðusk 3sg hon vekðisk 3pl þau vekðisk
past participle n. vakazk
imperative 2sg vakisk 1pl vǫkumk 2pl vakizk

PG *wakēną, OE wacian 2, ME wāken, MnE wake, Dutch waken, German wachen; cf. strong PG *wakaną “wake,” ON *vaka VI attested as the participle vakinn, OE wacan VI “wake, originate,” ME wāken “wake; wake up; arise.” In English, the three senses of the root (causative, intransitive, and inchoative “wake up”) had coalesced by the ME period. The preterite system coincides with that of vekja 1. Preterite variant vakti. Vaka primarily carries the stative sense “be awake”; cf. inchoative vakna 2 “pass from sleep into waking” and transitive vekja 1 “wake (somebody).”

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

vara 3 “expect”

“suspect; be prepared for”

common

impersonal transitive (acc of person, gen of thing)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek vari 1pl vér vǫrum 1sg ek vara 1pl vér varim
2sg þú varir 2pl þér varið 2sg þú varir 2pl þér varið
3sg hon varir 3pl þau vara 3sg hon vari 3pl þau vari
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek varða 1pl vér vǫrðum 1sg ek verða 1pl vér verðim
2sg þú varðir 2pl þér vǫrðuð 2sg þú verðir 2pl þér verðið
3sg hon varði 3pl þau vǫrðu 3sg hon verði 3pl þau verði
preterite infinitive vǫrðu
past participle f. vǫruð m. varaðr n. varat
imperative 2sg vari 1pl vǫrum 2pl varið
middle voice: varask
present indicative present subjunctive
1sg ek vǫrumk 1pl vér vǫrumk 1sg ek vǫrumk 1pl vér varimk
2sg þú varisk 2pl þér varizk 2sg þú varisk 2pl þér varizk
3sg hon varisk 3pl þau varask 3sg hon varisk 3pl þau varisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek vǫrðumk 1pl vér vǫrðumk 1sg ek verðumk 1pl vér verðimk
2sg þú varðisk 2pl þér vǫrðuzk 2sg þú verðisk 2pl þér verðizk
3sg hon varðisk 3pl þau vǫrðusk 3sg hon verðisk 3pl þau verðisk
past participle n. varazk
imperative 2sg varisk 1pl vǫrumk 2pl varizk

PG *warōną, OE warian 2 “beware,” ME wāren “be mindful of; beware,” Dutch bewaren “keep,” German wahren “preserve,” bewahren “guard, protect.” The present subjunctive and plural indicative systems coincide with those of vara 2 “warn.”

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þegja 3 “be silent”

frequent

intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þegi 1pl vér þegjum 1sg ek þegja 1pl vér þegim
2sg þú þegir 2pl þér þegið 2sg þú þegir 2pl þér þegið
3sg hon þegir 3pl þau þegja 3sg hon þegi 3pl þau þegi
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þagða 1pl vér þǫgðum 1sg ek þegða 1pl vér þegðim
2sg þú þagðir 2pl þér þǫgðuð 2sg þú þegðir 2pl þér þegðið
3sg hon þagði 3pl þau þǫgðu 3sg hon þegði 3pl þau þegði
preterite infinitive þǫgðu
past participle f. þǫg(u)ð m. þag(a)ðr n. þag(a)t
imperative 2sg þegi 1pl þegjum 2pl þegið

PG *þagjaną; further Latin tacēre “be silent” as well as ON class 2 weak þagna with the inchoative sense “become silent.” Shares a root with the noun PG *þaguniz, ON þǫgn “silence,” OE þeaht “counsel.”

palatal mutation

Corpus search: present active / preterite active

þola 3 “endure”

“permit; be at rest”

frequent

transitive (acc of thing, dat of person)/intransitive

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þoli 1pl vér þolum 1sg ek þola 1pl vér þolim
2sg þú þolir 2pl þér þolið 2sg þú þolir 2pl þér þolið
3sg hon þolir 3pl þau þola 3sg hon þoli 3pl þau þoli
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þolða 1pl vér þolðum 1sg ek þylða 1pl vér þylðim
2sg þú þolðir 2pl þér þolðuð 2sg þú þylðir 2pl þér þylðið
3sg hon þolði 3pl þau þolðu 3sg hon þylði 3pl þau þylði
preterite infinitive þolðu
past participle f. þol(u)ð m. þol(a)ðr n. þol(a)t
imperative 2sg þol 1pl þolum 2pl þolið
middle voice: þolask
present indicative present subjunctive
1sg ek þolumk 1pl vér þolumk 1sg ek þolumk 1pl vér þolimk
2sg þú þolisk 2pl þér þolizk 2sg þú þolisk 2pl þér þolizk
3sg hon þolisk 3pl þau þolask 3sg hon þolisk 3pl þau þolisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þolðumk 1pl vér þolðumk 1sg ek þylðumk 1pl vér þylðimk
2sg þú þolðisk 2pl þér þolðuzk 2sg þú þylðisk 2pl þér þylðizk
3sg hon þolðisk 3pl þau þolðusk 3sg hon þylðisk 3pl þau þylðisk
past participle n. þol(a)zk
imperative 2sg þolsk 1pl þolumk 2pl þolizk

PG *þulēną, OE þolian 2, ME thōlen, Dutch, German dulden, further Latin tulisse “have borne,” tollere “raise,” tolerāre “endure.” Preterite variant þoldi, participle þoldr.

assimilation

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

þora 3 “dare”

common

auxiliary/transitive (acc)

active voice
present indicative present subjunctive
1sg ek þori 1pl vér þorum 1sg ek þora 1pl vér þorim
2sg þú þorir 2pl þér þorið 2sg þú þorir 2pl þér þorið
3sg hon þorir 3pl þau þora 3sg hon þori 3pl þau þori
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þorða 1pl vér þorðum 1sg ek þyrða 1pl vér þyrðim
2sg þú þorðir 2pl þér þorðuð 2sg þú þyrðir 2pl þér þyrðið
3sg hon þorði 3pl þau þorðu 3sg hon þyrði 3pl þau þyrði
preterite infinitive þorðu
past participle f. þoruð m. þoraðr n. þorat
imperative 2sg þor 1pl þorum 2pl þorið
middle voice: þorask
present indicative present subjunctive
1sg ek þorumk 1pl vér þorumk 1sg ek þorumk 1pl vér þorimk
2sg þú þorisk 2pl þér þorizk 2sg þú þorisk 2pl þér þorizk
3sg hon þorisk 3pl þau þorask 3sg hon þorisk 3pl þau þorisk
preterite indicative preterite subjunctive
1sg ek þorðumk 1pl vér þorðumk 1sg ek þyrðumk 1pl vér þyrðimk
2sg þú þorðisk 2pl þér þorðuzk 2sg þú þyrðisk 2pl þér þyrðizk
3sg hon þorðisk 3pl þau þorðusk 3sg hon þyrðisk 3pl þau þyrðisk
past participle n. þorazk
imperative 2sg þorsk 1pl þorumk 2pl þorizk

No apparent connection with PG *dursaną, OE *durran pret-pres (III), ME durren, MnE dare, Latin audēre. Preterite subjunctive variant þørði; participle occasionally þorðr.

Corpus search: present active / preterite active / present reflexive / preterite reflexive

© P. S. Langeslag 2013, 2021